A csillagok törvényei címmel az ELTE Egyetemi Könyvtár XVI. századi csillagászati nyomtatványaiból nyílt kiállítás, amely megtekinthető 2009. június 9 – szeptember 30. között.
Csillagászat a XVI. században
A XVI. század zivataros történelmi időszak volt, tele háborúval, járványokkal és éhínséggel, a tudomány azonban fejlődött. A csillagászat gyökerei ezekben a régi könyvekben, dokumentumokban találhatóak - hangsúlyozta Érdi Bálint, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) TTK Csillagászati tanszékének vezetője a kiállítás megnyitóján.
Korszakalkotó könyvek
A tárlat középpontjában a "korszakalkotó" könyv állnak, mint például Kopernikusz asztrológus, csillagász és matematikus 1543-ban megjelent, De Revolutionibus Orbium Coelestium (Az égi pályák körforgásáról) című műve, amely "megváltoztatta a világot".
2009 a Csillagászat nemzetközi éve, mivel 400 éve annak, hogy Galileo Galilei először használt távcsövet csillagászati megfigyeléseihez, s felfedezéseivel a csillagászat hatalmas fejlődésnek indult.
Ugyancsak 1609-ben jelent meg Johannes Kepler azon munkája, amelyben közölte első két törvényét a bolygók mozgásáról.
A tárlat
A tárlat
Három nagyobb egységre tagolódik: az első részben a korábbi évszázadok asztronómiával foglalkozó gondolkodóinak olyan írásai olvashatók, amelyek a XVI. században is megjelentek. Ezeket követik a XVI. századi művek, csaknem negyven dokumentum. A kiállítás zárásaként, egyfajta kitekintésként, a következő században született eredményeket, köztük Galileo Galilei és Giovanni Battista Riccioli egy-egy alapvető munkáját is láthatják az érdeklődők.
A látogató megismerkedhet például a középkori arab és keresztény csillagászatnak a XVI. században is fontosnak tartott műveivel, az 1468-1469-ben Hunyadi Mátyás udvarában élő és alkotó Johannes Regiomontanus munkáival, Petrus Apianus vagy Caspar Peucer, Kopernikusz vagy Tycho Brahe nyomtatásban megjelent munkáival is.
További információk itt>>
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése