2009. június 6., szombat

80. Ünnepi Könyvhét!



2009. június 4 - 8. között idén 80. alkalommal rendezik meg az Ünnepi Könyvhetet illetve 8. alkalommal a Gyerekkönyvnapokat.

Nemcsak Budapest több pontján várnak bennünket érdekes programokkal, hanem az országban különböző helyszínein: Balatonfüreden, Cegléden, Debrecenben, Gödöllőn, Győrben, Hatvanban, Hódmezővásárhelyen, Kecskeméten, Kiskunfélegyházán, Miskolcon, Sopronban, Szegeden, Székesfehérváron és Pécsett...

Részletes információkat a hivatalos honlapon olvashatunk! itt>>


A kezdetekben:
Az ötletadó Supka Géza (1883-1956) magyar régész, művészettörténész, író, újságíró volt. 1929. május 12-én az ő kezdeményezésére tartották meg az első Ünnepi Könyvhetet.
„Az évnek egyik napján […] az ország minden városában és falujában könyvnap rendeztessék, amely [..] az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában.” De nem csak a könyvekre gondolt, színházi, zenei előadásokat, kiállításokat is be akart vonni a rendezvénybe: „… gerincét a festői könyvvásár teszi ki, amely a városnak lehetőleg valamely csendesebb terén, amennyire lehetséges, históriai épületek vagy természeti szépségek keretében folyik le […] egyszerűbb, de művészien dekorált polccal, állvánnyal, tolóskocsival, ponyvasátorral, bódéval vagy pavilonnal. Kívánatos lenne, ha a nagyobb cégek megfelelően díszes nagy reklámkocsikat – élőképekkel és könyveladással – járatnának ezen a napon. […] A könyvnap reggelén katonazene vagy régi festői jelmezbe öltözött kürtös heroldok hívják fel a figyelmet a nap jelentőségére.”

Manapság
A rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének igazgatója, Zentai Péter László kiemelte: a könyvhét célja az, hogy
„a minőségi magyar irodalom minél szélesebb körben váljon ismertté. Jó lenne, ha a magyarokban tudatosulna végre az, amit egész Európa tud, hogy a magyar irodalom világszínvonalú, hogy Európa egyik legjobb irodalma."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése