2010. május 12., szerda

Zöld tippek

Mindennapi tevékenységeinkkel, legyen az otthoni, munkahelyi vagy az út közben lévő, megterheljük környezetünket.
Tanuljuk meg környezetünket hatékonyabban megóvni!
A zöld tippjeit az ügynökség honlapján olvashatjuk (a 23 hivatalos nyelven) magyarul is.

néhány tipp:
  • Ha a házban csak öt lámpát lekapcsolsz a folyosókon és a szobákban (ha nincs szükség ezekre), évente kb. 60 eurót takarítasz meg. Ezzel évente kb. 400 kg szén-dioxid kibocsátásának veszed elejét.
  • Miután befejezted a mobiltelefonod vagy a laptopod töltését. Ha ezeket bedugva hagyod, továbbra is energiát fogyasztanak.
  • Gyűjtsd az esővizet - a kerti locsoláshoz, és ne a drága ivóvizet használd a csapból. Kerti locsolás előtt nézz utána az időjárás jelentésnek, mert lehet, hogy éppen esni fog
  • Megszomjaztál? - Tölts meg egy kancsót vízzel, és tedd be a hűtőbe, hogy ne kelljen arra várni, hogy hűs víz folyjon a csapból, ha egy pohár hideg vizet innál.
  • Inkább egy gyors zuhany, mint egy fürdő - A zuhanyzással csak harmadannyi vizet használsz! De ne feledd, ez csak akkor érvényes, ha 5 percnél rövidebb ideig zuhanyzol. Legyél gyors, és használj fürdőszobai órát, ha legközelebb a zuhany alá állsz!
  • Egyes nem újrahasznosítható papírtermékek (papírzsebkendők, szalvéták és tojástartók) is hozzáadhatók a komposzthoz. Rostjaik hozzájárulnak a komposzt levegőztetéséhez, és segítik a bomlást gyorsító mikroorganizmusokat is.
  • Egyre több sok eldobható terméket, például műanyag borotvát, papírpoharat, papírtörölközőt, papírtörlőt, pelenkát, műanyag táskát, szalvétát, sőt, eldobható kamerát használunk, hogy csak néhányat említsünk. Ezek amellett, hogy hosszú távon többe kerülnek, sokkal több erőforrás és energia fogyasztásával járnak, mint az újrahasználható alternatíváik.
  • A nyomtatótónereket ne dobd el, inkább hasznosítsd újra! - A legtöbb irodaellátó üzletben lehetőség van arra, hogy visszavidd a régi, használt tonert, amikor újat vásárolnál.

2010. május 8., szombat

Mindntudás Egyeteme 2.0

A tervek szerint 48 adásból álló műsorsorozat 16 tudományterületet mutat be, amelyeket Magyarország kiemelkedő tudósai, a program szakmai tanácsadó testületének tagjai választottak ki. A Mindentudás Egyeteme 2.0 műsoraiban a tudományos igényesség a legkorszerűbb technikával ötvöződik. "Az előadássorozat témái szorosan kapcsolódnak a világszínvonalú kutatási és technológiai-fejlesztési eredményekhez, és a bemutatandó eredmények közvetlen hatást gyakorolnak a társadalom tagjainak mindennapi életére is" - olvasható az Akadémia közleményében.
Az elképzelések szerint egy-egy témáról három - egymással összefüggő - részből álló televíziós adás készül. A korábban is nagy érdeklődéssel kísért egyetemi előadás jellegű részt követően egy-egy téma felkért szakértői kerekasztal-beszélgetésen vitatják meg az előadásokban felvetett szakmai kérdéseket és azok társadalmi vonatkozásait. A kutatási eredmények gyakorlati hasznosításáról pedig dokumentumfilmszerű műsorban tájékozódhat a nagyközönség.

2010. május 6., csütörtök

Olvassunk együtt!

Az Olvassunk Együtt! kampány és programsorozat azt tűzte ki célul, hogy ösztönözze és elősegítse az elszegényedett családok, gyerekek és szülők rendszeres olvasását.A 2010. április 20-án induló programsorozat központi eleme a közös olvasás: a közismert személyiségek együtt olvasnak a gyerekekkel és szüleikkel akár egy vidéki iskolában, vagy egy fővárosi művelődési házban, és ezekhez az alkalmakhoz, lehetőség szerint, egy-egy kortárs magyar író is csatlakozik.
Az eseményt kiegészíti egy bábelőadás, amely a mese segítségével hívja fel a gyerekek figyelmét a toleranciára, és az együttélés fontosságára.
Egy-egy program végén a vendégek és a szervezők könyvcsomagot adományoznak a helyieknek, amely a biztatáson túl kiindulópontja lehet egy kezdődő gyűjteménynek is. Ez azért is fontos, mert a közös erőfeszítéssel létrehozott program nem egyszeri alkalomra szól: a folytathatóság szándékával indult az Olvassunk együtt!... közben gyűlnek a könyvek s szerveződnek az újbóli közös olvasások. A kampány szeretné azt is biztosítani, hogy az egyszer meglátogatott gyerekek és szüleik máskor, akár egy könyves rendezvényen is részt vehessenek.

A program kezdeményezője és irányítója a budapesti székhelyű Nyílt Társadalom Intézet (OSI Budapest), a lebonyolításban különböző szakmai partnerek vesznek részt, mint például a Libri, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, vagy a Litera irodalmi portál.