2009. december 8., kedd

Bangemann jelentés

1993 decemberében az Európai Tanács felkért egy szakértői csoportot, hogy készítsen jelentést az információs társadalomról, illetve adjon javaslatokat annak fejlődésének előremozdítására.

A jelentés:
"Európa és a Globális Információs Társadalom. Ajánlások az Európai Tanácsnak" címmel készült 1994-ben. 6 fejezetet tartalmaz 32 oldalon. (Magyarul is olvasható a teljes szöveg.)

A jelentés két kulcsfontosságú üzenettel kezdődik:
először is az információs társadalom eljövetele elkerülhetetlen és egy újabb ipari forradalomhoz vezet
másodszor, a piac fogja vezérelni Európa belépését az információs korba.
Tehát az Uniónak ki kell dolgozni egy közös szabályozási keretet a piaci hatások maximális érvényesülésére, egyidejűleg garantálva a szellemi tulajdon és a személyi adatok védelmének, valamint a hálózatok biztonságának megfelelő szintjét.

15 évvel a jelentés után

Ennyi év távlatából elmondható, hogy Bangemann az információs társadalmat főleg a gazdasági vonatkozásaiban látta / láttatta

A könyvdigitalizálásról az EU-ban

Az Európai Bizottság napirendre tűzi a szerzők, könyvtárak és fogyasztók könyvdigitalizálással kapcsolatos kihívásainak kezelését

Az Európai Bizottság a mai napon elfogadta Szerzői jog a tudásalapú gazdaságbanc. közleményét, melynek célja a – különösen a könyvtárak állományában fellelhető – könyvek tömeges digitalizálása és terjesztése szempontjából lényeges kulturális és jogi kérdések rendezése. A közleményt Charlie McCreevy és Viviane Reding biztos közösen dolgozta ki. A digitális könyvtárak, mint például az Europeana, ezentúl a tudáshoz való hozzáférés új módozatait kínálják majd a kutatók és a fogyasztók számára egész Európában. Ehhez azonban az EU-nak megoldást kell találnia a gazdátlan művek problémájára, melyek digitalizálása bizonytalan szerzői jogi státuszuk miatt gyakran akadályokba ütközik. A közleménynek szintén sarkalatos pontját képezi a művek terjesztésének és elérhetőségének javítása a fogyatékos személyek, különösen a gyengénlátók szempontjából.

IP/09/1544
Brüsszel, 2009. október 19.

Ezt Viviane Reding, az információs társadalomért és a médiáért felelős biztos, valamint Charlie McCreevy belső piacért felelős biztos dolgozta ki.

Reding elmondta: „Ma már érdemi digitalizálási munkálatok folynak mindenütt a világon. Európának élnie kell a kínálkozó lehetőséggel, és a vezető szerepet megszerezve gondoskodnia kell róla, hogy a könyvek digitalizálása az európai szerzői joggal összhangban, az európai kulturális sokszínűség teljes mértékű tiszteletben tartása mellett történjék. A könyvek digitalizálása terén a gazdag kulturális örökséggel rendelkező Európa tehet és nyerhet a legtöbbet. Ha gyorsan cselekszünk, a versenyalapú európai könyvdigitalizálási megoldások jó eséllyel előbb kerülhetnek használatba, mint a Google Könyvkeresőről kötött egyezség alapján jelenleg az Egyesült Államokban tervezett módszerek.”

A közlemény rávilágított arra, hogy Európának egységesen kell kiállnia, amellett, hogy az európaiak számára elérhető legyen saját kulturális örökségük. Mindehhez a következő témákban szükséges lépéseket tenni:
  • Könyvtárak és archívumok: a legnagyobb probléma a digitális tartalmak felhasználókkal való megosztása és az analóg tartalmak digitalizálása.
  • A gazdátlan művek problémaköre: ide olyan alkotások tartoznak, amelyek még szerzői jogi védelem alatt állnak, de a jogosult személye nem azonosítható. Első lépésként az EU létrehozta az ARROW projektet (Accessible Registries of Rights information and Orphan works – szerzői jogi információk és gazdátlan művek központi adatbázisa), amely 2008 novemberében indult, s célja a jogtulajdonosok azonosítása és a művek jogi státuszának tisztázása.
  • Oktatás és kutatás: "az államilag finanszírozott kutatások publikált eredményeit a teljes tudományos közönség, sőt még a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé kellene tenni."
  • Fogyatékkal élők esetében egyszerűsíteni kell a hozzáférést a létező művekhez. (Különösen a gyengénlátók számára szeretnék az akadálymentesítést.)
  • Felhasználók által létrehozott tartalom (a Web2.0 alkalmazások: wiki, blog, videómegosztók, stb) a Bizottság véleménye szerint, ez a terület még fiatal ahhoz, hogy azt szabályozni érdemes lenne.